Valovičová Zuzana Rôzne

Čachtice odhľajujú svoje tajomstvá

Obyvatelia obce Čachtice len o vlások unikli tragédii. Cesta v blízkosti ich domov sa nečakane zrútila a zostal po nej iba kráter. Podľa miestnych ide o pivnicu starú niekoľko stoviek rokov, vybudovanú ešte možno za čias Bátoryčky.

Za rímsko-katolíckym kostolom v Čachticiach sa prepadla cesta, ktorej zasypanie si vyžiadalo 35 ton materiálu. Objavenie takejto pivnice však nebolo prvým. Už štyrikrát bolo likvidované prepadliská v obci. Skutočne iba šťastnou náhodou možno nazvať to, že sa nikomu z obyvateľov nič nestalo. „Kamarát iba tesne pred tým odtiaľ s autom odišiel. Potom to celé huplo. Bolo by tam celé padlo. A ak by tam stál človek, tak je určite po ňom," vysvetlil pán chytil, miestny údržbár a vodič.

Podľa slov domácich ide skutočne o pivnice, ktoré viedli z Čachtického hradu do hradu Beckov. Možno práve Bátoryčka dala spojiť v podzemí Čachtice s Novým Mestom na Váhom a ďalšími dôležitými bodmi v trenčianskom regióne. Údaje na stenách pivníc hovoria o tom, že niektoré z nich boli postavené ešte pred rokom 1618. Našli sa v nich ľudské kostry, hlinené nádoby, tkáčske náradie. Pán Lambert Karner dokonca tvrdí, že staroveké podzemné chodby mohli postaviť ešte predhistorickí ľu­dia.

Cachtice
5
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM