Aktualizované Rôzne

Rozruch v ústave v Opatovciach: Väzeň s ochorením COVID-19!

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) potvrdil v stredu prípad ochorenia COVID-19 u odsúdeného väzňa, zaradeného v otvorenom oddelení Opatovce.

Ilustračný obrázok k článku Rozruch v ústave v Opatovciach: Väzeň s ochorením COVID-19!
Zdroj: TASR

Odsúdený bol 23. augusta izolovaný a prevezený do Nemocnice pre obvinených a odsúdených Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Trenčín, keďže sa začali u neho prejavovať príznaky ochorenia.

Informovala o tom hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská.

Stav odsúdeného je stabilizovaný s miernym priebehom ochorenia. Pôvod možnej nákazy nie je jednoznačne určený. „Riaditeľ ústavu zabezpečil protiepidemické opatrenia a nariadil vykonanie testov pre potvrdenie ochorenia a okamžité izolovanie odsúdeného do nemocnice. Po pozitívnom potvrdení výsledku u odsúdeného boli okamžite prijaté ďalšie osobitné opatrenia, ktoré súvisia s výskytom ochorenia. Odsúdený je izolovaný v nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne spolu s ďalšími štyrmi odsúdenými, ktorí boli s pozitívne testovaným odsúdeným ubytovaní na jednej izbe, respektíve v bezprostrednom kontakte. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne potvrdil u odsúdeného podozrenie infekčného ochorenia COVID-19,“ konkretizovala hovorkyňa ZVJS.

Keďže ide o odsúdeného, ktorý je zaradený v minimálnom stupni stráženia a umiestnený v samostatnom objekte ústavu, boli do preventívnej karantény umiestnení aj ostatní odsúdení spolu s väzenským personálom. V domácej karanténe bol taktiež ponechaný ostatný väzenský personál, ktorý mohol prísť do priameho kontaktu s odsúdeným, ktorý bol poučený o dodržiavaní prísne stanovených protiepidemických opatrení nariadených hlavným hygienikom SR,“ povedala ďalej Kacvinská.

Podľa jej slov boli s okamžitou platnosťou v ústave Trenčín pozastavené pracoviská a bezkontaktné nárokové návštevy, aby predišli ďalšiemu šíreniu. Režimové činnosti dňa zabezpečujú príslušníci zboru za prísne stanovených protiepidemických opatrení. „V otvorenom oddelení v Opatovciach je vrátane pozitívne testovaného odsúdeného zaradených spolu 44 odsúdených. K dnešnému dňu bolo prostredníctvom pracovníkov regionálneho úradu verejného zdravotníctva testovaných 54 osôb (desať príslušníkov, 44 odsúdených). Výsledky testov ešte nie sú známe,“ dodala hovorkyňa.

ZVJS doteraz evidoval len jeden potvrdený prípad nákazy ochorením COVID-19, a to u odsúdeného v ústave v Bratislave z konca marca, teda v prvej vlne nového koronavírusu. Do preventívnej karantény vtedy umiestnili 107 odsúdených a štyroch príslušníkov zboru.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM