Marek Vatraľ Kultúra Rôzne

BIO jarmok v Trenčíne: Lákavý PROGRAM na viacerých miestach

Okrem bohatej palety chutí a vôní sa jarmok uskutoční v duchu Zero Waste. Nazrite, na čo všetko sa tam môžeme tešiť.

Ilustračný obrázok k článku BIO jarmok v Trenčíne: Lákavý PROGRAM na viacerých miestach
Zdroj: TASR

V poradí siedmy ročník Bio jarmoku v Trenčíne sa uskutoční 28. septembra v čase od 10:00 hod. do 18:00 hod. na Mierovom námestí a v jeho blízkosti. Informujú o tom organizátori prostredníctvom eventu na Facebooku.

„Tradičným lákadlom je pestrá paleta prírodných chutí, vôní a inšpirácií. Vo viac ako 20 stánkoch ponúknu predajcovia bio a gazdovské potraviny, výrobky pre eko-domácnosť a občerstvenie. Na pódiu sa predstavia trenčianske kapely a pre deti sú pripravené hravé a poznávacie eko-aktivity,“ zdôrazňujú organizátori.

Podľa usporiadateľov sa tohotoročný Bio jarmok predstaví prvýkrát v duchu Zero Waste. To znamená, že všetok odpad z BIO jarmoku sa roztriedi a pošle na recykláciu či na skompostovanie.

„Bežný plastový riad bude nahradený kompostovateľným riadom. Následné skompostovanie zabezpečí odpadová spoločnosť vo svojej kompostárni. Organizátori prosia návštevníkov o spoluprácu pri minimalizácii odpadu. Pomoc pri triediacich hniezdach poskytnú vyškolení dobrovoľníci. Okrem radosti z nulového odpadu môžu dobre vybavení zákazníci získať aj výhodu napr. vo forme zľavy. Chýbať nebude ani tradičná cyklotombola (každý návštevník, ktorý príde na bicykli, dostane zdarma zlosovateľný lístok), ani osvetové stánky,“ doplňujú organizátori.

PROGRAM NA PÓDIU

 • 11:00 hod. Divadielko pre deti „O chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády“ (Martin Daniš)
 • 12:00 hod. Parkourové vystúpenie Born to Trick
 • 12:30 hod. Hudobno-tanečné vystúpenie žiakov ZUŠ K. Pádivého
 • 13:30 hod. Kapela Random Choices
 • 15:00 hod. Kapela Aurelius Q
 • 16:30 hod. Kapela 3D Band
 • 17:30 hod. Vyhlásenie cyklotomboly (pri stánku CEA)

PROGRAM V KAVIARNI COFFEE SHEEP

 • 13:00 hod. Michal Bažalík – Staré pusté vinohrady nad Svätým Jurom, prevzal po družstve a lásku k zemi pravdepodobne po svojich predkoch. Porozpráva nám o svojom vinárstve ako vyrába vína tradičným remeselným spôsobom a prečo sú napríklad sliepky vo vinohrade skvelý nápad.
 • 13:30 hod. Hanka Vakošová – Trenčianka, majúca na starosti Zero Waste stránku Biojarmoku, nám porozpráva o tom čo je to Zero Waste, prečo by sme sa mali o to pokúsiť všetci a ako na to.
 • 14:00hod. BEZOBALiS – Celý Biojarmok sa vezie aj na téme Zero Waste, a na to určite nadväzuje aj prvý bezobalový obchod v Trenčíne, o ktorom nám porozprávajú ich zakladatelia Martina a Martin. O tom čo ich inšpirovalo a aká bola cesta k jeho založeniu i plánom do budúcna.
 • 14:30 hod. Andrea Uherková – rodáčka z Trenčína, ktorá sa dlhodobo venuje mapovaniu a záchrane starých ovocných sort v Bielych Karpatoch. Tento krát nám však porozpráva o tzv. Eko pohrebníctve a prvom ekologickom cintoríne na Slovensku, Záhrade spomienok vo Zvolene, ktorý spoluzakladala a vedie.
 • 15:30 hod. Reena Sattar – Kanaďanka, dlhodobo žijúca v Prahe, nám porozpráva o svojej práci pre Lekárov bez hraníc (MSF), kde pôsobí ako hlavná HR koordinátorka. Povie nám tiež bližšie o jednej zo svojich misií, ktorých sa zúčastnila. Uvidíme, či to bude o Sierra Leone, Kongu, Južnom Sudáne, Iraku, alebo Ukrajine. Na záver, zodpovie aj na otázky pre prípadných záujemcov o túto zaujímavú prácu.
 • 16:00 hod. Matúš Ďurček – Dlhoročný trenčiansky ochranár, spoluzakladateľ občianskeho združenia Pre prírodu, pracovník Štátnej ochrany prírody, nám povie niečo o nových parkoch v Trenčíne – Zátoke pokoja a Prírodnom parku pri Váhu na Zamarovskej strane. Tieto parky vznikajú z iniciatívy občianskych združení.
 • 16:30 hod. Bruno Jakubec – Piešťanec a už trochu aj kopaničiar, ochranár, odborný asistent na Katedre plánovania a tvorby krajiny, Technickej univerzity vo Zvolene, človek stojaci za projektmi Bielokarpatský ovocný poklad, Pec nám spadla a inými, nám ponúkne trochu tajomne znejúcu prednášku s názvom „Čaro náhody“. Určite sa budeme mať na čo tešiť.
 • 17:00 hod. Braňo Chrenka – Bratislavčan, s Myjavskými koreňmi, spolumajiteľ originálnej cestovnej kancelárie Authentic Slovakia, nám porozpráva o tom ako vyrába cidre na Myjavských kopaniciach. Súčasťou prezentácie bude aj ochutnávka cidrov.

PROGRAM V GALÉRII VÁŽKA

 • 15:00 – 20:00 hod. Tričkovanie so Zero Waste Trenčín
 • 15:15–15:45 hod. Zero waste v kuchyni
 • 16:15–16:45 hod. Zero waste v kúpeľni. S Vierkou Marčekovou si môžete skúsiť vyrobiť čisto prírodný balzam na pery (treba si priniesť malú fľaštičku/dózičku).
 • KNIŽNÝ SWAP. Máte doma knihy, ktoré už nepotrebujete? Prineste ich, niekomu sa možno budú hodiť.
 • 18:00 hod. Premietanie filmu Bez odpadu! a diskusia s Branislavom Moňokom (odborníkom na kompostovanie).

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Trenčína a okolia

Sledujte nás aj na Instagrame

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM