Webnoviny - Rôzne

Bezdomovci si pri Váhu vytvorili mestečko

Trenčianski bezdomovci si pri Váhu vytvorili stanové mestečko. V časti Za mostami v záplavovej zóne neďaleko bývalej textilnej fabriky Ozeta stojí niekoľko malých stanov.

(WEBNOVINY) – Po dnešnej bohatej snehovej nádielke sú zakryté vrstvou snehu. Zo stanov do nocľahárne ich nevyhnali ani posledné mrazivé noci, ani sneh.

“Sme tu už od apríla. Do útulku nepôjdeme. O siedmej ráno vás vyhodia a prísť môžete až večer a ešte len chytíte kľučku a už od vás pýtajú euro,” hovorí Milada, ktorá žije so svojím priateľom v jednom zo stanov. Za rozhovor pýtala čučo, no uspokojila sa aj s cigaretami a drobnými. Ako hovorí, má už len dcéru, ktorá je vydatá v Plzni a o matku nemá záujem. Pri stanoch majú bezdomovci aj ohnisko a hrnce. Provizórna kuchyňa však skončila pod silnou vrstvou snehu.

Vo vedľajšom stane žije pár Blanka a Ján. Blanka hovorí, že spolu žijú 26 rokov, z toho posledné dva na ulici a z tých dvoch deväť mesiacov v stane pri rieke. “Máme dohodnutú prácu, čakáme, kedy sa nám ozvú. Chceme čo najskôr odísť,” uviedla s tým, že nemajú záujem ísť do nocľahárne. V stane im zima nie je, len sneh im nedovolí založiť si oheň. Milada však hovorí, že v stane sa dajú zniesť teploty do mínus dvadsať stupňov. “Ak udrú väčšie mrazy, tak zomrieme,” dodala staršia pani s barlou.

Trenčín doposiaľ nemá útulok s celodennou starostlivosťou, ale len nocľaháreň s vojenskými posteľami a pripraveným čajom na večer. Otvorené je od siedmej do siedmej. Pracovníčka nocľahárne povedala, že majú plno, no nikoho by neodmietli, ak by prišiel. Počas noci tam podľa nej bolo cez 30 bezdomovcov. Viac sa k chodu zariadenia nechcela vyjadriť s tým, že vedúca zariadenia je mimo.

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM