Webnoviny - Rôzne

ARTFILM: Dnes sa začína 19. ročník Art Film Festu

Devätnásty ročník Art Film Festu, ktorý sa začína už dnes, prinesie najnovšie a najoceňovanejšie snímky zo slávnych festivalov v Cannes, Berlíne aj v Benátkach, novinky slovenskej tvorby, ázijskú filmovú „kuchyňu“ či kultové filmárske osobnosti. Film

Do festivalových kín prinesie 194 snímok z 53 krajín sveta, z ktorých 110 bude dlhometrážnych, 3 stredometrážne a 81 krátkych.

Art Film Fest po prvý raz v jeho histórii otvorí slovenský film mladej režisérky Zuzany Liovej Dom, ktorý zožal úspech aj na prestížnom festivale v Berlíne. Rovnako po prvý raz bude mať festival aj záverečný film a diváci si budú môcť v exkluzívnej slovenskej premiére pozrieť režijný filmový debut bývalého prezidenta Českej republiky Václava Havla Odcházení v hlavných úlohách s Josefom Abrhámom a Dagmar Havlovou.

Emir Kusturica s manželkou Majou Kusturicovou.Foto: SITA/APDnes si Zlatú kameru prevezme Emir Kusturica

Okrem filmov sa môžu návštevníci tešiť aj na známe domáce i zahraničné osobnosti. Počas dnešného otváracieho ceremoniálu si ocenenie Zlatá kamera prevezme svetoznámy srbský režisér Emir Kusturica, ktorý v sobotu v trenčiansko-teplickom kine Tatrabanka cinema osobne uvedie jeden zo svojich najslávnejších filmov – Dom obesenca (1989), za ktorý získal v Cannes cenu za réžiu.

Hercovu misiu si prevezme János Bán

Sobota 18. júna bude však patriť najmä významnému maďarskému hercovi Jánosovi Bánovi, ktorý si na Art Film Fest príde po Hercovu misiu. Tabuľku so svojím menom pripevní vo Festivalovom parku o 15:00. Art Film Fest na jeho počesť v piatok premietne snímku Vesničko má středisková (1985) a on sám v sobotu uvedie slovenský film Albert, Albert z roku 1995.

Český režisér Jiří Menzel a sprava János Bán.Foto: SITA/APPríde aj otec Járu Cimrmana

V nedeľu 19. júna si Hercovu misiu preberie otec Járu Cimrmana, český herec Zdeněk Svěrák. Tabuľku pripevní o 14:30 a neskôr osobne uvedie legendárny film Obecná škola (1991), vďaka ktorému sa vrátil do spomienok na vlastné detstvo i učiteľské roky a schuti si v ňom zahral hlavnú postavu. Film bol v roku 1992 nominovaný na Oscara v kategórii najlepší zahraničný film.

Medzi ocenenými bude aj Zuzana Krónerová

Oceneným osobnostiam bude patriť aj posledná festivalová sobota 25. júna. Hercovu misiu si prevezme slovenská herečka Zuzana Kronerová, ktorá uvedie i český film Bohdana Slámu Divoké včely (2001), v ktorom stvárnila postavu Lišajovej a získala za ňu v roku 2001 Českého leva. Zlaté kamery si na záverečnom ceremoniáli v sobotu 25. júna preberú najvýznamnejší slovenský kostýmový výtvarník Milan Čorba a francúzsky oscarový velikán Jean-Claude Carriere.

Zdeněk Svěrák a Milan LasicaFoto: SITA/Michal BurzaMedzinárodnej porote bude predsedať Juraj Jakubisko

Art Film Fest tento rok rozdelil program do 17 sekcií vrátane pôct oceneným osobnostiam. V Medzinárodnej súťaži hraných filmov bude o Modrého anjela súperiť 15 filmov, medzi nimi aj slovenská snímka, ktorá celý festival otvorí a tri novinky z festivalu v Cannes. Päťčlennej medzinárodnej porote, ktorá rozhodne o nových držiteľoch Modrého anjela, bude predsedať legenda slovenskej kinematografie Juraj Jakubisko.

Art Film Fest uvedie aj snímky z Cannes

Milovníci filmu sa môžu tešiť na uvedenie najnovších a najúspešnejších snímok z prestížneho festivalu v Cannes. Až deväť filmov, ktoré sa predstavili na podujatí na Francúzskej riviére, sa dostane na plátna Art Film Festu. Nechýba medzi nimi víťazný Strom života ocenený Zlatou palmou v hlavných úlohách s Bradom Pittom a Seanom Pennom či film Melanchólia v hlavnej úlohe s Kirsten Dunst, ktorá získala Zlatú palmu ako najlepšia herečka. Zuzana KrónerováFoto: SITA/Michal BurzaZaujímavé filmové tituly prinesú aj ďalšie programové sekcie ako napríklad Láska a anarchia, Prísľuby z Východu, Nebezpečné deti, Focus: Québec Screen či Nočná prehliadka. Slovenská sezóna uvedie sedem dlhometrážnych a stredometrážnych filmov, z toho dva v premiére a Slovenská sezóna špeciál predstaví prostredníctvom 33 krátkych snímok tri filmové školy na Slovensku.

Na festivalových návštevníkov čaká aj bohatá hudobná nádielka. Trenčianske námestie už v nedeľu 19. júna roztancuje "kráľ diskoték"Michal David a Festivalová kaviareň v Trenčianskych Tepliciach bude hudbou žiť každý večer v réžii Oskara Rózsu.

Informácie agentúre SITA poskytla Zuzana Čižmáriková z agentúry Forza.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM