Webnoviny - Kultúra

Art Film Fest otvorí po prvý raz slovenský film

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest otvorí po prvý raz v jeho novodobej histórii film slovenského tvorcu. Snímku Dom od mladej režisérky Zuzany Liovej, ktorá zožala úspech aj na prestížnom festivale Berlinale v Nemecku, uvedú v predpremiére.

Foto: SITA/Tomáš SomrBRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) –

Film, ktorý zobrazuje generačný konflikt medzi rodičmi a deťmi je prvým slovenským filmom, ktorý bude vo svetovej konkurencii bojovať v Medzinárodnej súťaži hraných filmov o trofej Art Film Festu – Modrého anjela.

„Som veľmi rád, že sa nám film Dom podarilo získať na Art Film Fest a že Slovensko bude mať dôstojného zástupcu v našej súťažnej sekcii. Navyše pôjde v našich podmienkach o raritné uvedenie, keďže film bude mať domácu premiéru až na jeseň,“ povedal riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.

Režisérka Zuzana Liová už v minulosti predstavila divákom svoj debutový televízny film Ticho. Za filmovú snímku Dom získala na Art Film Feste Cenu Tibora Vichtu za scenár. Na festivale v Cannes snímka získala scenáristické ocenenie Krzysztofa Kieślowského.

„Som rada, že sa sem vraciam späť, tentoraz už s hotovým filmom. Veľmi si vážim, že ho budem môcť uviesť práve na Art Film Feste. Chodievam naň každý rok a nikdy som si nemyslela, že práve môj film bude niekedy tento festival otvárať,“ povedala vyštudovaná scenáristka a dramaturgička Li­ová.

Otvárací film festivalu rozpráva príbeh otca, ktorý pre každú zo svojich dvoch dcér stavia dom.

Do stavby projektuje všetky sny a ambície, ktoré stratil v ére komunizmu. Po tom, čo vyženie z domu staršiu dcéru, ktorá ho „sklamala“, sústredí všetku silu na dokončenie domu pre mladšiu Evu. Konflikt medzi generáciami sa však vyostruje, pretože aj mladšia dcéra sa začne proti otcovi a jeho snu nečakaným spôsobom vzpierať. To, akú cenu zaplatia všetci zúčastnení, kým sa všetky skryté tajomstvá vynoria na povrch, uvidia návštevníci filmového festivalu 17. júna.

Realistický príbeh o vnútorne rozpadnutej rodine poskladala režisérka z odpozorovaných situácií. "Pri Dome som veľa čerpala z rôznych reálnych udalostí a hlavne z pozorovania ľudí. Inšpirovala ma aj nálada a atmosféra miest a dedín, ktoré som prešla na Slovensku. Pri písaní a nakrúcaní sa potom vždy v správny čas vynorili konkrétne emócie, motívy, dialógy či situácie, " povedala o vzniku filmu Liová.

V česko-slovenskom filme, ktorého väčšiu časť financovala česká strana, si zahrali napríklad slovenskí herci Judit Bárdos, Marek Geišberg, Marián Mitaš, Lucia Jašková, Jana Oľhová, Attila Mokos, držiteľ Českého leva Miroslav Krobot, herečka ocenená českou divadelnou cenou Thálie Táňa Medvecká, a aj sestra známej herečky Ane Geislerovej, Ester.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM