Rôzne

Alarmujúce zistenie: Kultúrne stredisko Dlhé Hony musia zbúrať, FOTO

Mesto Trenčín zatvorilo Kultúrne stredisko Dlhé Hony, ktoré pre porušenú statiku čaká asanácia.

Ilustračný obrázok k článku Alarmujúce zistenie: Kultúrne stredisko Dlhé Hony musia zbúrať, FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR

Mesto Trenčín uzavrelo Kultúrne stredisko (KS) Dlhé Hony. Dôvodom je vážne poškodenie strešných panelov, ktoré potvrdil statický posudok. Budovu budú musieť asanovať. Na problém so strechou a statikou budovy upozornila Katarína Krištofová z občianskeho združenia Kultúrne centrum Stred, ktoré má objekt vo výpožičke.

„Situácia bola už dlhší čas zlá, mali sme problém s prasklinami, vypadávali kusy omietok zo stropu, nevedeli sme posúdiť, o čo ide, preto som oslovila pána primátora, aby sa na to pozreli odborníci,“ povedala Krištofová.

Alarmujúce výsledky

Primátor Richard Rybníček dal podľa vlastných slov vypracovať na budovu statický posudok. „Výsledky sú alarmujúce. Pre seniorské organizácie, tanečné skupiny, folklórne súbory, materské centrum Srdiečko a iných nemám dobrú správu. Budovu sme museli okamžite uzavrieť. Teraz síce nie je využívaná pre koronakrízu, no i potom zostane zatvorená,“ skonštatoval Rybníček.

Na strešnej konštrukcii sa v miestach najväčších deformácií nazhromaždila zrážková voda. Objekt vykazuje vážne statické poruchy. V rôznych častiach objektu sú panely viditeľne prehnuté a výplň škár s omietkou je popraskaná a povypadávaná. V niektorých miestach sú presadnuté základy pod nosnými stenami, čo spôsobilo trhliny v stenách. Poruchy strešných panelov hodnotí statik ako vážne a objekt nie je bezpečné verejne používať.

Je nerekonštruovateľná

„Budova je i vzhľadom na technológie, ktoré sa tu pred 50 rokmi používali, nerekonštruova­teľná. Budeme ju musieť zbúrať. Návrh mesta je zachovať tam komunitné centrum, či už ho postaví mesto alebo na tento priestor vypíšeme súťaž a tomu, kto ten priestor získa, dáme podmienku, že tam musí vybudovať nové komunitné centrum na svoje náklady, ktoré potom odovzdá mestu. To je ešte na diskusiu s poslancami, ale komunitné centrum tam chceme zachovať,“ uzavrel primátor.

V kultúrnom stredisku pôsobí približne 25 subjektov, sedem tam má svoje sídlo. „Ostatní fungujú aj v iných priestoroch a v tomto kultúrnom stredisku využívajú len niektoré učebne a miestnosti. Problém bude mať najmä spomínaných sedem subjektov, ktorých činnosť bola centralizovaná len v tomto stredisku. Ide najmä o detské folklórne súbory Kornička a Radosť, ale napríklad aj o seniorov, ktorí tu mali svoje aktivity,“ doplnila Krištofová.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Pozrite si aj foto z uzavretého KS Dlhé Hony.

FOTO: Kultúrne stredisko Dlhé Hony zatvorili, budú ho musieť zbúrať
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM