Filip Chudý Rôzne Samospráva

Aktivita ľudí bola odmenená: V Trenčíne a okolí sa podporia tieto projekty

Aj ľudia z Trenčianskeho okresu mali možnosť priamo rozhodnúť o tom, kam poputujú peniaze z krajského rozpočtu. Župa vyslala dobrú správu.

Ilustračný obrázok k článku Aktivita ľudí bola odmenená: V Trenčíne a okolí sa podporia tieto projekty
Foto: Marek Vatraľ

Tretí ročník Participatívneho-komunitného rozpočtu (PaKR) Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) je uzavretý, podporených bude všetkých 78 projektov. Informoval o tom Ľubomír Bobák z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK s tým, že vďaka navýšeniu prostriedkov bude v rámci tretieho ročníka PaKR TSK podporených všetkých 78 projektov, za ktoré mohla verejnosť hlasovať do konca mája.

Tretí ročník PaKR dopadol podľa slov Bobáka nad očakávania dobre. Úspešnými sa stali všetky projekty, za ktoré mohla verejnosť hlasovať na webovom sídle Trenčianskej župy. Rozhodlo o tom10 754 p­latných hlasov. Najviac sa sa hlasovalo za projekty z okresu Považská Bystrica, keďže tie dostali spolu 2289 hlasov. Nasledovali projekty z okresu Trenčín – 1846 hlasov.

„Najviac hlasov, až 727 sa podarilo získať projektu s názvom Hospic ako opora rodín a rozvíjanie dobrovoľníckej činnosti z okresu Trenčín, druhý v poradí skončil nápad z okresu Považská Bystrica Rekonštrukcia lezeckej steny a prvú trojicu najúspešnejších projektov uzatvára Vydanie reprezentatívnej knihy o tradičnej kultúre v Marikovej rovnako z Považskobys­trického okresu,“ povedal Bobák.

O tom, že župa môže podporiť všetkých 78 projektov z internetového hlasovania rozhodol nárast finančných prostriedkov vyčlenených pre potreby PaKR TSK. „Je potrebné, aby sa obyvatelia kraja aktívne zapájali do vecí verejných. PaKR TSK je systém, v ktorom práve oni rozhodujú o rozdelení určitej finančnej čiastky. Aj preto sa TSK v tomto roku rozhodol navýšiť balík peňazí o ktorom hlasovali občania,“ informoval trenčiansky župan Jaroslav Baška s tým, že v tomto roku kraj vyčlenil pre PaKR TSK až 200 000 eur, čo je dvojnásobok sumy, ktorú mala v rukách verejnosť v roku 2018.

Výsledky hlasovania za Trenčiansky okres

Poradie Názov projektu Počet hlasov
1. Hospic ako opora rodín a rozvíjanie dobrovoľníckej činnosti 727
2. Tour de pedál 277
3. Art In Park Trenčianske Teplice 230
4. S ÚSMEVOM to ide ľahšie 215
5. Zdravý pohyb pre deti 177
6. Doplnenie materiálového vybavenia – kroje a hudobné nástroje 95
7. Tretíkrát požičiavané už treba kúpiť 61
8. Trenčianska bežecká liga 23
9. Aby ľudia nesedeli doma 22
10. Rodná pieseň 19

Projekty z okresu Trenčín, ktorú budú podporené

Meno žiadateľa Názov projektu Nárokovaná výška podpory Oblasť Krátky popis projektu
Cultura, o. z. Art In Park Trenčianske Teplice 2 200 eur Kultúra Cieľom projektu je podporiť 4. ročník známeho multižánrového festivalu v Trenčianskych Tepliciach.
Trenčan, folklórny súbor Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne Doplnenie materiálového vybavenia – kroje a hudobné nástroje 2 200 eur Kultúra Cieľom projektu je doplnenie materiálneho vybavenia – krojov a hudobných nástrojov Folklórneho súboru Trenčan.
Folklórny súbor ÚSMEV S ÚSMEVOM to ide ľahšie 2 200 eur Kultúra Cieľom projektu je kúpa nových krojov pre Folklórny súbor ÚSMEV.
Folklórna skupina Večernica Rodná pieseň 2 200 eur Kultúra Cieľom projektu je šitie nových krojov pre Folklórnu skupinu Večernica a zakúpenie folklórneho náradia.
Robíme to pre deti, o. z. Tour de pedál 2 070 eur Voľnočasové aktivity, šport Cieľom projektu je pripraviť dvojetapový seriál rodinných cyklistických pretekov so sprievodným programom pre deti.
Kultúrne centrum Sihoť, o. z. Trenčianska bežecká liga 2 200 eur Šport Cieľom projektu Trenčianskej bežeckej ligy, ktorá pozostáva z 9 kôl konajúcich sa od marca do novembra, je získať financie na zabezpečenie občerstvenia a cien pre účastníkov ligy.
Hospic Milosrdných sestier Hospic ako opora rodín a rozvíjanie dobrovoľníckej činnosti 2 200 eur Voľnočasové aktivity, Sociálna pomoc Projekt je zameraný na podporu pre rodiny, ktorých situácia je častokrát zúfalá a bezradná. Pomôcť chcú najmä informovaním obyvateľov mesta, blízkej a širokej verejnosti z Trenčianskeho kraja, o poslaní a cieľoch fungovania hospicu, a to všetko pomocou plagátov, letákov a informačných materiálov.
Folklórny súbor Čákovec Tretíkrát požičiavané už treba kúpiť 2 200 eur Kultúra Cieľom projektu je kúpa nových krojov z oblasti Soblahova pre Folklórny súbor Čákovec
Obecný športový klub Trenčianske Stankovce Aby ľudia nesedeli doma 2 200 eur Šport Cieľom projektu je nákup športovej výbavy pre Obecný športový klub Trenčianske Stankovce.
ILYO – TAEKWONDO Trenčín Zdravý pohyb pre deti 1 058,90 eur Šport Cieľom projektu je nakúpiť gymnastické penové náradie a špeciálne pomôcky, ktoré budú využívané najmä počas tréningov detí. Tým zároveň pomôcky pomôžu rozvíjať koordinačné a kondičné schopnosti zábavnou formou.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM