Krimi

Akcia NAKA v Trenčianskom kraji: Padli prvé obvinenia za daňové podvody

Po minulotýždňovej akcii vo viacerých okresoch Trenčianskeho a Žilinského kraja NAKA obvinila 19 osôb z daňových podvodov.

Ilustračný obrázok k článku Akcia NAKA v Trenčianskom kraji: Padli prvé obvinenia za daňové podvody
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila 19 osôb z daňových podvodov, osem z nich je vo väzbe. Štátu mali spôsobiť škodu za viac ako jeden a pol milióna eur. Vzneseniu obvinení predchádzala policajná akcia, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň vo viacerých okresoch Trenčianskeho a Žilinského kraja. Informovala o tom Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru.

Hlava skupiny

Nelegálna činnosť mala spočívať v zabezpečení si rôznych obchodných spoločností takým spôsobom, že do niektorých mali byť zapísané neexistujúce zahraničné fyzické osoby. „Na tie si podvodným spôsobom mali vybaviť zaručené elektronické podpisy a tak komunikovať so štátnymi úradmi. Mali vyhotoviť na tieto osoby splnomocnenia s falošnými osvedčeniami o pravosti podpisov a dokonca ich mali opatriť falošnými úradnými pečiatkami notárov," spresnila Dobiášová.

Na základe toho mali obvinení vytvárať účelové faktúry a znížiť v jednotlivých zdaňovacích obdobiach povinnosť na DPH a spôsobiť škodu štátu vo výške 1 640 195 eur. „U hlavy zločineckej skupiny Petra B. zaistili výpočtovú techniku, nosiče dát, odtlačky pečiatok rôznych spoločností, čítačky kariet, bankomatové karty k rôznym účtom a na účely prepadnutia majetku takmer 19 000 eur, rôzne šperky a zbrane,“ podotkla.

Viac správ zo Slovenska

Trestné činy

NAKA vykonala v rámci minulotýždňovej akcie sedem domových prehliadok a šesť prehliadok iných priestorov. „Ďalšie zaistené veci, ako rôzne listinné dokumenty a techniku zaistili u ďalších obvinených osôb. U nich na účely prepadnutia majetku takmer 36 000 eur a zbrane," dodala.

Dobiášová spresnila, že sa obvinenia týkajú trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, krátenia dane a poistného, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Tiež falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.

Obvineným hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody od siedmich do 12 rokov.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Správy z Trenčianskeho kraja

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM