Monika Földešiová Rôzne

Aj bezdomovci sa pričinili o čistotu mesto

Do jarného upratovania mesta Trenčín sa tento rok po prvý raz zapojili aj bezdomovci. S iniciatívou prišli samotní ľudia bez strechy nad hlavou, pri čistení pomáhajú bezplatne, mesto im zabezpečuje stravu. TASR o tom informoval hovorca mesta Trenčín

„S jarným upratovaním mesta sme začali na sídlisku Juh a zapojili sa doň aj bezdomovci. Robia to nezištne, takže mesto sa im chce odvďačiť aspoň zabezpečením stravy. Nebolo to plánované, prišli s tým sami, takže nevieme, ako dlho to bude trvať. Predpokladáme, že v tejto činnosti budú chcieť pokračovať aj ďalej na ostatných sídliskách mesta,“ povedal Nemec s tým, že mesto zabezpečuje jarné upratovanie aj pomocou pracovníkov na verejnoprospešných prácach a zmluvného dodávateľa. Pripomenul, že od soboty (24. 3.) budú umiestňovať v rámci jarného upratovania veľkokapacitné kontajnery na jednotlivé sídliská.
Nad trenčianskymi bezdomovcami drží už asi dva roky ochrannú ruku Zbor dobrovoľníkov Maltézskeho rádu Slovensko. „Našim heslom je Obrana viery a chudobných a v duchu tohto hesla pomáhame. Oslovujeme podnikateľov, snažíme sa im hľadať prácu, pomáhali sme im prežiť zimu. Chceli sme aj my ukázať mestu a jeho obyvateľom, že títo ľudia nie sú len príživníkmi, ale dokážu pre mesto aj niečo urobiť,“ povedal na margo zapojenia sa bezdomovcov do čistenia mesta Pavol Juríček zo Zboru dobrovoľníkov Maltézskeho rádu.
Doplnil, že nocľaháreň pre bezdomovcov v Trenčíne má zimnú sezónu ukončiť 31. marca. „Oslovili nás s tým, že od apríla nechcú ísť späť na ulicu, ale radi by žili v nocľahárni celý rok. Chytili sme sa tejto myšlienky, z nocľahárne by sme chceli urobiť celoročný útulok a neskôr aj resocializačné zariadenie. Zatiaľ je to v štádiu rokovania s mestom a vyšším územným celkom Trenčín,“ ozrejmil Juríček.
Podľa Nemca bolo pôvodným zámerom mesta urobiť celoročné resocializačné centrum, poslanci mestského zastupiteľstva však rozhodli o zriadení zimnej nocľahárne. Naďalej však platí ambícia trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka, aby zariadenie slúžilo bezdomovcom celoročne. K tomu však treba okrem súhlasu zastupiteľstva urobiť niekoľko administratívnych krokov.
Ako informoval pracovník trenčianskej nocľahárne Vladimír Kramský, v zimných mesiacoch využívalo jej služby viac ako 30 bezdomovcov, momentálne ich je okolo 20 a o jarné upratovanie prejavilo záujem 12 z nich. „V nocľahárni dostávajú stravu, môžu tam prespať, a tak sa aspoň takouto formou chcú mestu odvďačiť,“ uzavrel Kramský.

tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM