Webnoviny - Rôzne

Absolventi nemajú na ružiach ustlané ani tento rok

WEBNOVINY.SK

Foto: pabk BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – Absolventi stredných a vysokých škôl vstupujú na trh práce poznačený hospodárskou krízou a vysokou mierou nezamestnanosti. Ako hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky, dnes je však situácia na pracovnom trhu menej napätá ako pred rokom, kedy silneli očakávania o ďalšom raste nezamestnanosti. V súčasnosti sa hovorí viac o stabilizácii a pozvoľnom poklese počtu nezamestnaných. Miera nezamestnanosti podľa ústredia práce dosiahla u „optimistickejších“ 12,2 %, no podľa Eurostatu u „pesimistickejších“ 14,8 %. „V jednom i v druhom prípade ide o vysoký počet ľudí bez práce, rozhodne vyšší ako pred rokom. Dokonca nad takto vysokými úrovňami nezamestnanosti naposledy Slováci lamentovali pred piatimi rokmi,“ tvrdí analytička.

Podľa Sadovskej počas letných mesiacov, no predovšetkým v septembri, je každoročne pozorovateľný zvýšený prílev absolventov na úradoch práce. Kým sa absolventi vysokých škôl (vrátane bakalárov) evidujú priebežne počas celého leta, tak absolventi stredných škôl „nabiehajú“ na úrady až v septembri, keďže počas prázdnin sú považovaní za žiakov. Zatiaľ čo v septembri počas predkrízových rokov 2006 až 2008 zvyklo pribudnúť na úradoch práce 13 až 14 tisíc absolventov a ich stav sa tak zvýšil na cca 20 tisíc, vlani tento prílev vzrástol na takmer 18 tisíc a ich stav v septembri vzrástol až na 33 tisíc. Absolventi si prácu hľadajú ťažšie ako v posledných rokoch pred krízou. V júni 2010 ich bolo na úradoch práce evidovaných 25 802. Ako vyplynulo z výsledkov minuloročného jesenného prieskumu Gfk Slovakia, nájsť si prácu bolo viac či menej komplikované pre 40 % absolventov. Čím neskôr končili štúdium, tým bolo aj hľadanie práce komplikovanejšie. Najjednoduchšie si prácu dokázali nájsť absolventi technických a ekonomických smerov, a naopak, prekvapujúco najťažšie vyštudovaní právnici. Väčšina absolventov si dokázala nájsť prácu do dvoch mesiacov aktívneho hľadania. Polovica pritom zaslala viac ako 5 žiadostí a zúčastnila sa viac ako troch pohovorov. Z už pracujúcich absolventov sa takmer polovici zdalo, že vedomosti získané počas vysokoškolského štúdia sú v praxi využiteľné. Druhá polovica to videla opačne. Absolventi súčasne deklarovali, že prácu im pomohla získať všeobecná inteligencia či dar reči.

„Nielen absolventi, ale i zamestnávatelia a odborníci upozorňujú na slabšiu úroveň prepojenia vzdelávacieho systému s trhom práce. Nesúlad medzi štruktúrou voľných pracovných miest a štruktúrou uchádzačov o zamestnanie je viditeľný. Čoraz viac sa preto ozývajú hlasy, ktoré hovoria o tom, že ako stredné tak aj vysoké školy by mali viac dbať na potreby praxe,“ upozorňuje analytička Poštovej banky.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM